Najczęściej zadawane pytania
Czym jest program „Czyste Powietrze”?
Program „Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Celem programu jest walka ze smogiem oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery przez dofinansowanie i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dopłaty mają też pomóc w wymianie starych źródeł ogrzewania.
Na co można dostać dotację?
Podstawowym celem programu „Czyste Powietrze” jest efektywne zarządzanie energią poprzez dofinansowanie do przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Efektywne zarządzanie energią odbywa się za pomocą między innymi:
Kto może skorzystać z programu „Czyste Powietrze”?
Możesz skorzystać Programu, jeśli:
wtedy możesz starać się o podwyższone dofinansowanie (Część 2 Programu), lub
wtedy możesz starać się o najwyższy poziom dofinansowania (Część 3 Programu).
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to możesz starać się o:
Kiedy zostanie wypłacona dotacja?
Program „Czyste Powietrze” zakłada, że wypłata dofinansowania może być zrealizowana albo na zakończenie realizacji całej inwestycji albo transzami po zakończeniu poszczególnych jej elementów. Przy wyborze rozwiązania prefinansowania właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się o dotację otrzymają wypłatę środków jeszcze przed rozpoczęciem remontu, do 50% maksymalnej możliwej kwoty dotacji. Takie rozwiązanie kierowane jest do beneficjentów 2) i 3) Części Programu.
W jaki sposób można zgłaszać sprawy serwisowe?
Zgłoszenia dotyczące spraw technicznych przyjmowane są drogą elektroniczną na adres: bok@energyhousesolutions.pl Klient ma nadawany indywidualny numer sprawy oraz otrzymuje potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia przez Biuro Obsługi Klienta.
Gdzie można kierować pytania dotyczące terminu montażu?
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących terminu montażu prosimy kontaktować się pod numerem telefonu: (22) 100 57 75.
Gdzie można kierować pytania dotyczące kwestii technicznych?
Sprawy techniczne prosimy kierować telefonicznie pod numerem telefonu: (22) 100 57 75 bądź drogą elektroniczną na adres: bok@energyhousesolutions.pl
Aby skorzystać z programu „Czyste Powietrze” w Polsce, zazwyczaj wymagane są następujące dokumenty:
Warto pamiętać, że wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od konkretnego rodzaju wsparcia w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dlatego ważne jest zapoznanie się z instrukcjami i wytycznymi funduszu lub instytucji zarządzającej programem oraz skonsultowanie się z nimi w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.
Aby złożyć wniosek w ramach programu „Czyste Powietrze” w Polsce, zazwyczaj wymagane są następujące dokumenty:
Ważne jest, aby zapoznać się z oficjalnymi wytycznymi programu „Czyste Powietrze” oraz instrukcjami funduszu lub instytucji zarządzającej programem, do którego składa się wniosek. Tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku.
W programie „Czyste Powietrze” w Polsce są dostępne różne formy wsparcia i dotacji, które mogą być przyznawane na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej i jakości powietrza w budynkach. Oto kilka przykładów dotacji dostępnych w ramach programu:
Wysokość dotacji oraz warunki ich przyznawania mogą się różnić w zależności od rodzaju inwestycji oraz aktualnych zasad programu. Ważne jest dokładne zapoznanie się z informacjami udostępnionymi przez fundusz lub instytucję zarządzającą programem „Czyste Powietrze” w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat dostępnych dotacji i warunków ich przyznawania.
Program „Czyste Powietrze” jest polskim programem, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej i jakości powietrza w budynkach mieszkalnych. Program skierowany jest do właścicieli lub użytkowników wieczystych budynków, którzy chcą przeprowadzić inwestycje mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej swoich nieruchomości.
Główne założenia programu „Czyste Powietrze” obejmują:
Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza, redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie zużycia energii w budynkach. Przez modernizację budynków i zastosowanie bardziej efektywnych rozwiązań energetycznych program przyczynia się do oszczędności finansowych dla właścicieli nieruchomości oraz korzystniejszego dla środowiska miejsca do życia.
Program „Czyste Powietrze” oferuje narzędzia, w tym kalkulatory, które pomagają ocenić szacunkowe koszty inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej i jakości powietrza w budynkach. Te kalkulatory pomagają wnioskodawcom wstępnie oszacować koszty, jednak ostateczne koszty będą uzależnione od wielu czynników, takich jak rodzaj inwestycji, lokalizacja, rozmiar budynku itp.
Aby skorzystać z kalkulatora kosztów w ramach programu „Czyste Powietrze”, możesz odwiedzić oficjalną stronę internetową programu lub stronę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Tam znajdziesz narzędzia online, które umożliwią Ci wprowadzenie danych dotyczących Twojego budynku i planowanych prac modernizacyjnych, a następnie otrzymasz szacunkowe koszty tych prac.
Pamiętaj, że kalkulatory kosztów są jedynie narzędziami pomocniczymi i podają orientacyjne wartości. Ostateczne koszty inwestycji zostaną ustalone na podstawie szczegółowej analizy i kosztorysu przygotowanego przez specjalistów związanych z programem „Czyste Powietrze”. Ważne jest również skonsultowanie się z odpowiednimi instytucjami lub doradcami, którzy będą mogli udzielić Ci szczegółowych informacji na temat kosztów i dostępnych form wsparcia w ramach programu.
W ramach programu „Czyste Powietrze” możliwa jest wymiana starych i nie ekologicznych pieców na bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska rozwiązania grzewcze. Wymiana pieców ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków oraz redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Wymiana pieców w ramach programu „Czyste Powietrze” może obejmować różne rodzaje instalacji grzewczych, takie jak:
Wymiana pieców w programie „Czyste Powietrze” może być objęta dotacją lub innymi formami wsparcia finansowego, co może znacznie obniżyć koszty inwestycji. Wysokość dostępnej pomocy finansowej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pieca, koszt inwestycji, kwalifikujące się koszty oraz zasady programu obowiązujące w danej chwili.
Aby skorzystać z programu „Czyste Powietrze” i wymienić piec, warto zapoznać się z oficjalnymi informacjami na temat programu udostępnionymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) lub inne instytucje zarządzające programem. Tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące warunków, procedur, dokumentów i dostępnych form wsparcia finansowego związanych z wymianą pieców w ramach programu.
Program „Czyste Powietrze” obejmuje również wsparcie finansowe dla instalacji solarnych w ramach poprawy efektywności energetycznej budynków. Instalacje solaryczne, takie jak panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne, pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza.
W ramach programu „Czyste Powietrze” możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego, takiego jak dotacje, kredyty preferencyjne, pożyczki ratalne, na instalację solaryczną. Wysokość dostępnej pomocy finansowej zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj instalacji, moc zainstalowanych paneli czy kolektorów, koszt inwestycji oraz zasady programu obowiązujące w danym czasie.
Panele fotowoltaiczne wykorzystywane są do wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej. Dzięki nim można nie tylko zaspokajać część lub całe zapotrzebowanie na prąd w budynku, ale także przyczynić się do obniżenia kosztów energii elektrycznej i redukcji emisji dwutlenku węgla.
Kolektory słoneczne służą do pozyskiwania energii cieplnej z promieniowania słonecznego. Wykorzystuje się je przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania pomieszczeń lub wspomagania systemów grzewczych.
Aby skorzystać z możliwości uzyskania wsparcia finansowego na instalacje solaryczne w ramach programu „Czyste Powietrze”, warto zapoznać się z oficjalnymi informacjami na temat programu udostępnionymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) lub inne instytucje zarządzające programem. Tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące warunków, procedur, dokumentów i dostępnych form wsparcia finansowego związanych z instalacjami solarycznymi w ramach programu.
Czy faktury są wysyłane pocztą?
Faktury wysyłane są pocztą tradycyjną na podany w umowie adres oraz drogą elektroniczną.
Na jaki adres mailowy należy wysyłać wiadomości?
Wiadomości należy kierować na adres: bok@energyhousesolutions.pl
W jaki sposób można odstąpić od umowy?
Aby odstąpić od umowy należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej www.energyhousesolutions.pl w zakładce „Formularze i Dokumenty”
Gdzie znajdują się Ogólne Warunki Umowy?
Ogólne Warunki Umowy znajdują się na naszej stronie www.energyhousesolutions.pl w zakładce „Formularze i Dokumenty”